Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne.
Powyższy akt prawny jest owocem negatywnych doświadczeń związanych z dziesięcioletnim stosowaniem ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze, w tym przekonania, iż postępowania upadłościowe są długotrwałe, generują wysokie koszty, a przy tym oferują wierzycielom poziom zaspokojenia daleki od satysfakcjonującego.
Głównym założeniem ustawy jest wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na szybkie przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. W ocenie twórców ustawy zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika w wielu przypadkach jest bowiem znacznie korzystniejsze dla wierzycieli niż jego likwidacja.
W ocenie autorów ustawy jedną z głównych przyczyn niewydolności dotychczasowej regulacji jest realizowanie procedur naprawczych w ramach postępowania upadłościowego, co samo w sobie z uwagi na stygmatyzujący charakter upadłości wyklucza wszelką możliwość skutecznej restrukturyzacji.
Z tej przyczyny nowa regulacja powracając do uregulowań przedwojennych wyłącza procedury restrukturyzacyjne z procedury upadłościowej i daje wyraźny prymat działaniom restrukturyzacyjnym nad działaniami likwidacyjnymi.
Pomimo godnych aprobaty założeń i wprowadzeniu wielu nowatorskich, a zarazem pozytywnych rozwiązań, w nowelizacji nie udało się uniknąć też niedoskonałości. W ocenie Kancelarii jednym z głównych mankamentów ustawy jest oderwanie niektórych jej regulacji od praktyki obowiązującej w obrocie gospodarczym oraz niedostosowanie formułowanych w ustawie powinności do realnych możliwości. Wątpliwe jest również założenie, które jak się wydaje legło u podstaw ustawy, że każde niewypłacalne lub zagrożone niewypłacalnością przedsiębiorstwo, które tego chce może się skutecznie zrestrukturyzować. Jak wiadomo nie każde przedsiębiorstwo dotknięte problemami może przetrwać, szczególnie jeżeli działa na dojrzałym, konkurencyjnym i przy tym bardzo innowacyjnym rynku.
Pomimo zastrzeżeń, Kancelaria uważa nowe prawo restrukturyzacyjne za narzędzie efektywne dla nadmiernie zadłużonych przedsiębiorców, o ile przedsiębiorca poszukujący restrukturyzacji z szerokiego spektrum instrumentów restrukturyzacyjnych oferowanych przez ustawę będzie potrafił wybrać
i prawidłowo zastosować ten właściwy.
Kancelaria oferuje pełną pomoc w zakresie doradztwa związanego ze stosowaniem ustawy prawo restrukturyzacyjne. Kancelaria może podjąć się wykonywania na podstawie umowy cywilnoprawnej funkcji nadzorcy sądowego w postępowaniu o zatwierdzenie układu.
Kancelaria oferuje również pomoc inwestorom, w tym funduszom inwestycyjnym poszukującym celów inwestycyjnych o wysokiej stopie zwrotu. Przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej zainteresowanym restrukturyzacją oferujemy pomoc w poszukiwaniu inwestorów. W większości przypadków trudno bowiem o skuteczną restrukturyzację bez zapewnienia zewnętrznego finansowania w okresie przejściowym.